Piercing: péče o orální piercing

25. května 2012 v 16:40 | hannie |  piercings
Jazyk, rty a tváře.

ČISTÍCÍ ROZTOKY
Pro výplachy ústní dutiny používejte antimikrobiální nebo antibakteriální ústní vody; řiďte se radami v příbalovém letáku. Tyto přípravky jsou dostupné buď v lékárnách nebo ve větších obchodních domech.
Možno je použít také slabé roztoky mořské soli. Rozpusťte špetku (1/4 čajové lžičky) mořské soli bez obsahu jódu v šálku teplé destilované nebo převařené vody (během prvních dnů po zákroku raději nepoužívejte vodu příliš horkou). Jestliže máte problémy s vysokým krevním tlakem nebo trpíte srdečními poruchami, budete se muset obejít bez soli a používat k výplachům pouze čistou vodu.ZPŮSOB ČIŠTĚNÍ
Vyplachujte ústa ústní vodou po dobu 30 - 60 vteřin po každém jídle během celé minimální doby hojení piercingu. Nepoužívejte výplachy více než 4 - 5x za den a pokuste se je pokud možno rovnoměrně rozložit v rámci celého dne.
Slabým roztokem soli vyplachujte jen velmi krátce (10 - 15 vteřin), a to pouze 2x denně. Budete-li jej používat příliš často, povrch vašeho jazyka získá bělavý až žlutavý nádech. S postupujícím hojením snižujte četnost čištění. Pořiďte si nový měkký zubní kartáček - omezíte tak přísun bakterií do vašich úst.

CO JE NORMÁLNÍ ?
Během prvních několika dnů po zákroku je otok dané oblasti naprosto normální. Zmenšit jej můžete jemným cucáním ledu vyrobeného z čisté vody (raději cucat než kousat nebo žvýkat). Nejvhodnější je ledová drť nebo malé kousíčky. Většina otoků ustoupí po 3 - 5 dnech. Každý nový piercing může během prvních několika dnů občasně krvácet. Může také dojít k lehkému vnitřnímu krvácení způsobenému dočasným pohmožděním tkáně. Všechny tyto příznaky jsou naprosto normální a neznamenají předzvěst žádných komplikací.
Neobvyklým jevem během počátečních fází hojení není ani zvýšená citlivost a pnutí v oblasti vpichu. V průběhu dne vás může piercing bolet, píchat, tlačit a vůbec vás testovat nepříjemnými pocity. Nelekejte se, bude-li piercing vypuzovat polotekutou nažloutlou sekreci. Jedná se o krevní plazmu, lymfu, mrtvé buňky a je to úplně přirozený proces. Všechny hojící se piercingy vylučují sekret. Jen uvnitř úst, kde sekret nemůže uschnout a utvořit 'škraloup', vypadá výsledek jinak než u piercingů uší nebo bradavek. To, co z rány vytéká, tedy není hnis ale známka hojícího se piercingu.
Na šperku umístěném v jazyku se může utvořit povlak, většinou na spodní kuličce a/nebo dříku. Barbelku vyčistíte jemným zubním kartáčkem (během hojení postupujte opatrně). Jestliže je vaše ústní hygiena pravidelná, nebudete muset šperk kvůli důkladnému vyčištění vyndávat, a ani při běžné návštěvě zubaře to není nutné. Hojení piercingů také mívá své výšiny a propasti - zdánlivě zhojený piercing začne opětovně krvácet nebo vylučovat sekret. Buďte trpěliví a důkladně piercing čistěte po celou minimální dobu hojení, a to i když se zdá být zhojený dříve než jste čekali.
Každé tělo je jedinečné a doba hojení se proto může značně lišit. Máte-li jakékoliv dotazy, obraťte se na vašeho piercera. Po opadnutí prvotního otoku je rozumné nechat si vyměnit dřík vašeho šperku za kratší. Čím lépe šperk přiléhá, tím menší je pravděpodobnost, že vám bude nepříjemně dráždit ústní dutinu nebo se bude dostávat do mezer mezi zuby.
Jestli máte svůj piercing rádi, raději šperk vůbec nevyndávejte. Dokonce i zcela zhojené piercingy se mohou v rozmezí několika minut zmenšit nebo uzavřít, a to i po letech nošení. Je to samozřejmě u každého jiné, ale i když piercingy vašich uší zůstávají otevřené i po vyjmutí šperků, nemusí tomu tak být v případě vašeho jazyka! Důkladně o piercing pečujte v průběhu celé minimální doby hojení, i když se vám už bude zdát zahojený

CO DĚLAT ?
Během prvních dnů po zákroku zkuste spát s hlavou podloženou několika polštáři. Budete-li mít hlavu nad úrovní srdce, předejdete tak do značné míry vytvoření počátečního otoku.
Na zmírnění bolesti a případně vzniklého otoku lze použít jakýkoliv volně prodejný protizánětlivý prostředek bez obsahu steroidů v běžném dávkování dle příbalového letáku.
Dvakrát denně se přesvědčte, zda jsou konce vašeho šperku pevně dotaženy. Nezapomeňte si před tím důkladně umýt ruce antibakteriálním mýdlem. Jestliže nemáte čerstvě a důkladně umyté ruce, raději se během prvních dnů hojícího procesu vůbec nedotýkejte svého těla nad úrovní krku.
Vyměňte svůj zubní kartáček a udržujte ho čistý tak, aby vše, co se vám během doby hojení dostane do úst, bylo hygienicky čisté. Máte-li problémy se zvýšenou citlivostí tkáně v okolí piercingu, používejte raději nějakou jemnou (dětskou) zubní pastu.
Než si na svůj nový piercing zvyknete, jezte pomalu a po malých soustech. Studená jídla a nápoje jsou hotovým balzámem a pomáhají zmenšit otok. Pijte dostatek tekutin, nejlépe balené vody.
Dostatečně spěte a jezte výživná jídla. Čím zdravěji budete žít, tím rychleji se vám piercing zhojí.

ČEHO SE VYVAROVAT ?
Během celé počáteční doby hojení neprovozujte žádný orální sex (včetně francouzských polibků), a to ani pokud žijete v monogamním svazku. Kdybyste měli na těle velkou řeznou ránu, taky byste nechtěli, aby vám do ní někdo plival, což je do určité míry stejná věc.
Během hojení si nekousejte nehty, nežvýkejte tužky, sluneční brýle, tabák, žvýkačky atd. Nejezte z cizích talířů, nepoužívejte cizí příbor, nepijte z cizí skleničky. Dalším faktorem zvyšujícím riziko podráždění a prodlužujícím dobu hojení je kouření, proto ho doporučujeme silně omezit nebo lépe úplně s ním na pár týdnů přestat. Nenechávejte se vtáhnout do stresových situací a neužívejte drogy.
Během prvních dnů po zákroku se vyhýbejte také aspirinu, velkému množství kávy a alkoholickým nápojům (všechny druhy piva, vína a tvrdého alkoholu). Všechny tyto látky mohou zapříčinit vznik otoku a zvýšit citlivost tkáně.
Na pár dnů se zřekněte kořeněných, slaných, kyselých nebo horkých jídel a nápojů. Zbytečně si s piercingem nehrajte - při běžných aktivitách jako je mluvení a jídlo je již tak dostatečně zatížen. Přehnaná zátěž během prvních dnů může způsobit vznik nepěkné a nepříjemné jizvy, pohyb šperku ve tkáni a další komplikace.
I po celkovém zahojení piercingu není vhodné si se šperkem příliš pohrávat. Kov je tvrdší než lidské tělo, můžete si poškodit zuby,dásně a ostatní okolní tkáně. Nepoužívejte ústní vody s obsahem alkoholu - mohou způsobit podráždění a prodloužit dobu hojení. Nepoužívejte příliš mnoho čistících roztoků. Raději si vyberte jeden a jako doplněk používejte slabý roztok mořské soli.

RADY A TIPY
Někteří majitelé piercingů s sebou v peněžence nosí náhradní kuličku. Obzvlášť se to hodí v případě, že máte na šperku nekovové kuličky, které jsou náchylnější na poškození. Ztratíte-li nebo poškodíte-li si zmíněnou kuličku, je možné jako dočasnou pojistku před vypadnutím šperku na dřík napíchnout kousek čisté gumy, např. z konce tužky. U barbelek a labretů můžete kuličku měnit kdykoliv, ale v počátečních fázích používaný delší dřík byste neměli měnit dříve, než zmizí otok.

JAZYK - Snažte se soustředit na to, abyste během jídla měli jazyk neustále za úrovní zubů a nekousli se do něj nebo do šperku. Nejdříve budete nejspíš při jídle cítit lehkou nekoordinovanost vašich úst, ale to časem přejde. Jezte malá sousta a pokládejte si je pomocí čistých prstů nebo vidličky přímo na stoličky. Jakmile se jídlo ocitne v tomto prostoru, není už třeba ho tam dostávat pomocí jazyka. Během hojení si čistěte jazyk a šperk jemně, po zhojení přidejte na intenzitě, abyste zabránili tvorbě povlaku.

RET, TVÁŘ - Při jídle zpočátku pokud možno neotevírejte ústa moc zeširoka - vnitřní část náušnice se vám může dostat do prostoru mezi zuby a vy byste za ni takovým náhlým prudkým pohybem mohli bolestivě zatáhnout.
Vnější strana piercingu může během hojení lehce zrůžovět nebo zčervenat, což je opět naprosto normální. Budete-li se o piercing správně starat, zčervenání brzy zmizí.

POZOR!
Tyto rady vycházejí ze zkušeností, profesionální praxe, zdravého rozumu, vědeckého výzkumu a rozsáhlé klinické praxe a jejich cílem není nahradit kvalifikované konzultace s vaším lékařem. Mějte ale na paměti, že mnozí lékaři nemají odpovídající zkušenosti a znalosti ohledně piercingu a nemusí být nutně těmi nejkvalifikovanějšími rádci.
 


Komentáře

1 loom | Web | 25. května 2012 v 16:41 | Reagovat

Páni!  Naprosto dokonalý!

2 ..::Girl with devil's smile ^ ^::.. | Web | 25. května 2012 v 16:42 | Reagovat

uch, piercing by som si nedala spraviť :D

3 Dominica | Web | 25. května 2012 v 16:48 | Reagovat

Piercing? Nikdy. ;-)

4 wedding dresses | E-mail | Web | 23. října 2012 v 9:28 | Reagovat

Q. Why don't mountains get cold in the winter?
http://www.rundress.org/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama